15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://blog.onlinepsikolojimerkezi.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Aklımızdaki “İdeal Çocuk”

Bazen planlı , bazen sürpriz bir şekilde hayatımıza gelen ve hayatımızı değiştiren, güzelleştiren minicik eller ayaklar, ve büyüdüğüne geliştiğine şahit olduğumuz unutulmaz anlar, anılar…..onlarla birlikte çocuk olduğumuz, birlikte gülüp eğlendiğimiz ,bazen sabrımızın tükendiği, bazen acılarına ortak olduğumuz upuzun bir süreç….aslında anne baba olmak

İyi bir anne baba olmanın en önemli amacı ne olabilir?

* En basit terimi ile iyi bir evlat yetiştirmek ve mutlu çocuk yetiştirmek

Geçmişi düşünürsek iyi bir evlat yetiştirmek kavramını ebeveynlerimiz bizlere, kendi benimsedikleri değerleri nesilden nesile aktararak, onların doğru bildiklerini bizlere empoze ederek aktarmış olduklarını bilmekteyiz…..Ama artık her şey eskisinden farklı; Özellikle teknoloji alanında gerçekleşen gelişmeler, robotların ve Yapay zeka kavramlarının hayatımızın bir parçası haline geldiği şu günlerde, özgüvenli, yeteneklerinin farkında olan, mutlu çocuklar yetiştirmek ve çocukların içsel farkındalık geliştirmelerine yardımcı olmak tüm anne babaların öncelikli görevi olmalı. Anne ve babaların bu yaklaşımı benimsemesi için öncelikle çocuğun doğduğu andan itibaren ayrı bir birey olduğunu kabul etmeli ve ebeveyn –çocuk ilişkisini ve etkileşimini güçlendirmelidir.

Kafamızdaki ideal çocuk kavramına gelecek olursak;

Söz dinleyen, istediklerimizi yapan, tv ve bilgisayarda çok fazla vakit geçirmeyen, çok kitap okuyan, akademik başarısı yüksek, büyüklerinin karşısında susan ve daha da listemiz uzayıp devam edebilir…

Fakat her çocuk özeldir, her çocuğun kendine has özellikleri vardır önemli olan her çocuğa özel bir gözlükle bakabilmeyi becermektir.

Unutmamalıyız ki , hiçbirimiz ideal çocuğun tanımını bilemeyiz.

İdeal çocuğun maalesef bir tarifi yok.

* Her çocuğun kendi dünyasında, kendi özünde, idealine yönelimli olduğu gerçeğini göz ardı etmemeliyiz

Peki anne babalardan neler beklenmektedir?

Öncelikle anne ve babanın sağlıklı birer yetişkin olması çok önemlidir.

Özellikle anne ve babanın tutarlı olması ve çocukları ile kurdukları iletişimin doğru olması çok önemlidir.

Bununla birlikte ebeveynlerin çocuk yetiştirirken seçecekleri doğru tutum, çocuklarının gelecekte nasıl bir yetişkin ve nasıl birer ebeveyn olacağı konusunda oldukça etkili olacaktır.

Bu durumda , bizim yetiştirilme şeklimizde anne ve babalığımızı etkilemektedir, fakat unutmamalıyız ki, kendimizi anne ve babalık konusunda geliştirerek doğru bilgileri elde edebiliriz.

Kendi davranış ve tavırlarımızın farkında olmak, ve davranışlarımızın çocukların üzerindeki etkisinin farkında olmamız oldukça önemli bir konudur.

Çocuklarımız yerine karar veren, onların hiçbir sıkıntı stres ile yüzleşmesine fırsat vermeyen, aşırı koruyucu anne ve baba tutumları günümüz çocuklarına çok büyük zararlar veriyor.

Unutmayalım, her çocuk ÖZELDİR, her çocuğu SEVGİ Ve SAYGI besler.

Yrd. Doç. Dr. Yasemin Sorakın

ilişki bağımlılığı
Önceki
İlişki Bağımlılığı
panik atak
Sonraki
Panik Atak

0 Yorum

Yorum Yaz