15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://blog.onlinepsikolojimerkezi.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Aman Tanrım Hamileyim!

Müjde baba oluyorsun!!!

Müjdemi isterim anne oluyorum!!!!!

Anneanne olacaksın!!!!

Babaanne oluyorsun!!!!

Dede oluyorsun !!!!

Müjde! Ailemizi büyütüyoruz!

Müjdeli sözlerle başlayan ve yaşam boyu sürecek yeni kavramlar artık hayatınızda, dünyanın en güzel deneyimi, en keyifli anları ,anıları ve en zor mesleği EBEVEYN olmak… Hamilelik dönemi bir kadının yaşamı boyunca yaşayabileceği en özel evrelerinden biridir, özellikle ve özellikle ilk kez  bu deneyimi yaşayıp anne oluyorsanız içinizde farklı duygular, heyecan, korku, stres ve bilinmezlik ile boğuşuyor olabilirsiniz. Bu süreçte; bedeninizdeki değişikliklere, duygularınızdaki yenilikler ve düşünceleriniz eşlik ediyor, Bu aşamada, duygusal anlamda sağlıklı olmak hem kendimiz hem de bebeğimiz için çok büyük bir önem arz ediyor. Bebeğiniz, yaşadığınız ve hissettiğiniz tüm duyguları hissedebiliyor, çevredeki sesler, soluduğunuz hava, yediğiniz yemekler de dahil olmak üzere yaşam tarzınız bebeğinizin gelişimini etkiliyor. Mutlu ve huzurlu bir duygu durumu yaşadığınızda, bebeğiniz de rahat ve huzurlu bir şekilde gelişiyor. Buna karşın, stres ve kaygı durumunda salgıladığınız hormonlar, bebeğinizin bedensel ve ruhsal gelişimini olumsuz etkileyebiliyor. Hamilelik sürecinde duygusal ve ruhsal destek almak bu süreci daha kolay ve pozitif geçirmenize yardımcı olabilir. Bunun yanında, doğumla birlikte bebek ile kurulacak sağlıklı iletişim, bebeğin ilerideki yaşamını biçimlendiriyor. Anne ve Baba olarak Bebekle kurduğunuz pozitif iletişim aile içi ilişkilerinizi de güçlendirerek, mutlu ve huzurlu aile tablosu ile karşınıza çıkacaktır. Peki hamilelik sürecini daha mutlu daha pozitif geçirebilmemiz için neler yapabiliriz?

aman tanrım hamileyim

aman tanrım hamileyim

  • Duygularınızı ve hissettiklerinizi mutlaka yakın hissettiğiniz kişiler ile paylaşın, içinizde biriktirdiğiniz düşüncelerin yaşamınızı ele geçirmesine izin vermeyin. Bu süreçte bir uzmandan destek alabilirsiniz.
  • Kendinize mutlu olacağınız bir hobi bulun. Hem bedenen hem de ruhen rahat hissetmeniz oldukça önemli. Örneğin; hamile yogası, hamile pilatesi, kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Unutmayın, Fiziksel aktiviteler vücudunuzun endorphin hormonu salgılamasına yardımcı olur ve beyninizdeki doğal ağrı kesiciler gibi davranır. Vücudunuzu hareket ettirmek stresi azaltmanın en iyi yollarından biridir
  • Masaj, meditasyon, nefes egzersizleri yada mandala gibi yöntemlerle ruhen rahat hissedebilirsiniz (doktorunuza danışın ve bir uzmandan destek alın).
  • Bol bol dinlenin ve iyi uyuyun. Yeterince iyi uyumanız hem bağışıklığınız için hem de gününüzün daha rahat geçmesi için oldukça önemlidir.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin, doktorunuzdan veya beslenme uzmanınızdan bu konuda destek alabilirsiniz.

Hamilelik sürecinde duygusal olarak sorunlar yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir uzmandan profesyonel destek almalısınız. Hepinize keyifli bir hamilelik süreci diliyorum…

Yrd. Doç. Dr. Yasemin Sorakın

Psikolog, Doğum Koçu, Doğuma Hazırlık Eğitmeni

Online Psikolog ile Online Terapi almak için hemen sitemizi ziyaret edin. www.onlinepsikolojimerkezi.com

polikistik over sendromu
Önceki
Polikistik Over Sendromu ve Psikolojik Etkenler
Çocuklarda Ayrılık Anksiyetesi ve Okul Reddi
Sonraki
Çocuklarda Ayrılık Anksiyetesi ve Okul Reddi

0 Yorum

Yorum Yaz