15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://blog.onlinepsikolojimerkezi.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

AŞK’IN son kullanma tarihi imalat tarihinden sonra ne kadardır ?

Aşk yemek yapmak gibidir… Yemek yaparken de belli başlı önerileri olsa da kendi tarzını ortaya koyman gerekir. Yemek tariflerindeki ölçüleri tutturmak çok da kolay iş değildir aslında! Aşk’ı yaşarken de bilindik, tavsiye edilen önerileri uygulamak pekte mümkün olmuyor… Şimdi ben de size yemek tarifindeki gibi aşkın sürmesinde size yardımcı olacak bazı öneriler sayacağım.. Bu öneriler Stephen tarafından 1996 yılında “Love and the mental health proffessional towards understanding adult love” başlığı ile journal of sex maritial therapy isimli dergide yayınlanmıştır. Yani tamamen bilimsel önerilerdir.

Bu maddeleri okurken öncelikle kendinizin romantik bir ilişki de hangilerini yerine getirebildiğinize odaklanın ve size uyanların yanına bir tik attın belki size aşk ilişkinizdeki duruşunuzla ilgili bir fikir verir.

Eğer şu anda ilişki de olduğunuz bir partneriniz varsa bu maddeleri onunla birlikte de okuyarak ilişkinizin seyri ile ilgili bir ipucu edinebilirsiniz..
1- Partnerinizin konuşmasını dinleme yeteneğinizin geliştirin. Öncellikle yanıt vermeyi düşünmeyin.
2- Eşinizden bir şey istemeden yaşamdan ne beklediğinizi, ne yapmak istediğinizi ona açıkça belli edin, anlatın.
3- Çifte iyi gelecek şeyleri kendi ilgilerinizin önünde tutun.
4- Size kötü davranıldığını hissettiğinizde ona düşünme payı bırakın.
5- Onunla kişisel mutsuzluğunuz dışındaki konulardan da sıklıkla içtenlikle konuşun.
6- Kişisel hırslarınıza gülmeye çalışın, birçok insanın da hedeflerine ulaşamadığını bilin.
7- Kaçınılmaz hayal kırklıkları olsa bile cinsel davranışlarınıza çok değer verin. Çift ilişkisinde cinselliğin özel bir yeri olduğunu unutmayın.
8- Eşiniz onun cinsel isteklerine yer verdiğinizi bilsin. Bu sevginizi geliştirir.
9- Bedeninizi ve onun hazlarını sevin, bedeninizdeki kusurları o kadar ciddiye almayın.
10- Doğruluk, dürüstlük ve saygı aşkı besler, aşk iyi seksi besler iyi seks de aşkı besler. Birbirini besleyen bir döngüdür.
11- Duygularınızı sahiplenin ve belli edin. Ancak herhangi kişilerarası bir ilişkide en önemli olan bu değildir.
12- Partneriniz sevgili ilişkisinden beklediğinizi o sırada tam karşılayamıyorsa aşkınızdan hemen vazgeçmeyiniz.
13- Eşinize sevgiye ve cinselliğe yer verdiğinizi belli edin. Ancak cinsellikten hoşnut ama sevgiden doygunluk yaşamıyor olabilirsiniz. Bunu söylemekten çekinmeyiniz.

Her birinden aldığı kadar ilişkinize katın ve harmanlayın sonra beklemenize de gerek yok carpediem usulü o an da keyfinizce yaşayın.. En güzel yanı ise bu tarifte bayatlama riski yok, aşkınız hep taze kalıyor… Tek yapmanız gereken güncellemek ve yeniden yeniden yapmaktan usanmamak…

Yeni gün, yeni hafta, yeni ay; yeni dönem, yeni umutlar, yeni heyecanlar, yeni beklentiler sanırım hepimize de buna benzer olarak bir “yeniliği” çağrıştırıyor. Ama bu yeni gün de ben yeni beklentilerin aksine var olanı sürdürebilmek üzerine odaklanmanızı tavsiye ederim. Hayatınızdaki sahip olmaktan memnun olduğunuz her şeyin sürdürebileceğiniz, sahip olmaktan memnun olmadıklarınız ile ise vedalaşma cesaretini gösterebileceğiniz bir karar size hep huzur verecektir!

NOT: Verdiğim tarife istediğiniz baharatı katabilirsiniz ne demişler el lezzeti diye bir şey var ve damak tadının da kişiden kişiye değiştiğini unutmayın! AFİYET OLSUN!

Doç. Dr. Meryem Karaaziz,
Klinik Psikolog / Psikoterapist

Sonraki
Kıskançlık Normal midir?

0 Yorum

Yorum Yaz