15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://blog.onlinepsikolojimerkezi.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Narsist Miyim Egoist Mi? Yoksa Her İkisi de Mi?

İşte günlük dilde arkadaşlarımızın bizlere oldukça sık kullandığı, oldukça duymaya şahit olduğumuz o kelimeler. Tanıdığınız kişiler, çok sevdiğiniz kişiler sizlere hiç “kendini beğenmişin birisin”, “narsistsin”, “yürüyen egosun” gibi cümleler söylediler mi? Peki bu cümlelerin söylenmesi için gereken şartları cidden yerine getirip getirmediğinizi hiç araştırdınız mı? Ya da gerçekten böyleysem diye araştırmaktan kaçtınız mı? Gelin beraber öncelikle bunlara sahip misiniz, sahipseniz “Egoist” mi yoksa “Narsist” misiniz bunu anlayalım. Ya da değilsinizdir, paniğe kapılmayın. Önemli olan bilginin doğrusunu öğrenmek ve sizlere bu ithamlarda bulunanlara “haha o öyle değilmiş bir kere” cümlelerinizi söylemeniz.  (Küçük bir not sonuçlardan herhangi bir şekilde rahatsız olursanız veya hala aklınızda en ufak bir soru işareti varsa www.onlinepsikolojimerkezi.com sitesinden size en uygun psikoloğa tıklayarak yardım alabilir ve sorularınızdan kurtulabilirsiniz).

Öncelikle Narsisizm ne demek, bunu bir anlayalım.

Narsisizm denmesinin nedeni Yunan Mitoloji’sinden gelmesidir. Narcissus anlatılanlara göre suda kendi yansımasını gören ve aşık olan daha sonrasında da sudaki yansımasına ulaşmaya çalışırken boğularak ölen mitolojik karakterimiz. Şimdi diyeceksiniz ki bir insan kendine aşık olacak bir de üstüne kendine kavuşmak için kendini mi boğacak. Oradan düşünüldüğünde durumun absürtlüğünün farkındayım ancak Narcissus bunu isteyerek yapmıyordu herhalde değil mi?

Narsisim bir kişilik bozukluğudur. Kişiler bunun farkında olmamakla beraber bundan zevk de alırlar. Kendilerine aşık olmak ve herkesin onlar için var olması durumu en temel inançlarıdır. Buradan yola çıkarak Narsist miyim ben ya da kesin arkadaşım Narsist buraya yazıyorum dediğiniz arkadaşlarınız için gereken şartları sıralıyorum.

 • Kendilerini eleştirilerin üstünde görürler. Kendilerini her şeyden üstün görürlerde diyebiliriz.
 • Manipüle etmek en büyük hobileridir.
 • Kişilerle ilişkiyi kendi kazanımları için kurarlar.
 • Sürekli çevresiyle yarış halindedirler.
 • Kendilerini üstün görme özellikleri nedeniyle yeteneklerini ve başarılarını abartırlar.
 • Haklı çıkacakları ortamı kurmayı ve içerisinde bulunmaya bayılırlar.
 • Övgüyü hep beklerler ve bu konuda oldukça baskıcıdırlar.
 • Çevresindeki her insan kendinden daha yeteneksiz, daha başarısız, daha az zeki ve daha az güzel. Aksi mümkün değil. Tabii kendilerince.
 • İnsanlar onlara hizmet etmek için vardırlar.
 • İçerisinde bulunduğu toplumun ona ihtiyacı varmış gibi hissederler.
 • Başkaları onlar için önemlidir çünkü onlar üzerinden vardırlar.
 • Genellikle çocuklukta ailenin göstermediği sevgi ve ilgi yoksunluğu nedeni ile başlar.
 • Ne kadar her şeyin en mükemmeli gibi olduklarını iddia edip özgüven bombası gibi gözükseler de içlerinde yatan özgüvensizliğin ortaya çıkması en büyük korkularıdır.

Ee tamam narsisizmi anladık egoizm ne peki diyorsanız sizi aşağıya alalım.

Egoizm, ego kelimesinden gelen ve temel noktası bencilliğe dayanan bir davranış yönelimidir. Fark ettiyseniz kişilik bozukluğu demedim narsisizmde dediğim gibi. Egoizm bir kişilik bozukluğu değildir. Önce bunu bir anlayalım. Egoizme sahip olan kişilerin en önemli özellikleri “sadece kendileri” ve “sadece kendilerine” temel inançlarına sahip olmalarıdır. Bu da aslında “bencillik” ve “açgözlülük” deyince akla egoizmin gelmesinin nedenidir. Herkes egoizme sahip olan kişi için bir rakiptir ve kimseye sahip olduklarını paylaşmak istemezler. Ee her şeyde egoizme sahip kişilerin olduğuna göre, çevresindeki kişilere bol sabır dilemek lazım.

Tamam tamam özellikleri anladık peki nedir bunların en net farkları derseniz eğer,

 • Narsisizm kişilik bozukluğu, egoizm davranış yönelimidir.
 • Narsist biri, kimseye ihtiyaç duymadığına inanır ancak egoist biri başkalarıyla iş birliği yapar unutmayın ki yine kendisi üstündür tahmin edersiniz ki.
 • Narsist biri psikolojik yardım almazsa topluma uyum sağlayamaz, ancak egoist bireyler daha uyumlu olabilirler ya da yalnızlık sorun olmaz onlar için.
 • Narsisizm genellikle 18 yaşından sonra belirgin şekilde görülmeye başlanır. Temeli çocukluktur. Çocuklukta sevgisizlik ve ilgisizliktir. Egoizm ise aileden ve çevreden dolayı kazanılabilir ve çocukken dahi ortaya çıkabilir.

Umarım kafanızdaki soru işaretlerini giderebilmişimdir. Daha fazla aklınız karıştıysa ya da hayır hayır ben anladım ama daha da sormak istediklerim var derseniz eğer, Online Psikolog ile Online Terapi almak için hemen sitemizi ziyaret edin. www.onlinepsikolojimerkezi.com

Psikolog Gizem Aksu

 

Buzdağının Görünen Kısmı: Öfke
Önceki
Buzdağının Görünen Kısmı: Öfke
Tükenmişlik Duygusu ve Çalışma Motivasyonu
Sonraki
Tükenmişlik Duygusu ve Çalışma Motivasyonu

0 Yorum

Yorum Yaz