15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://blog.onlinepsikolojimerkezi.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Online Terapinin Faydaları Nelerdir?

COVID sayesinde terapi online alanda da popülerleşti.  AMA COVİD sona erdikten sonra bile online terapinin sizin için avantajlı olmasının birkaç nedenini içeren bu yazıya hoşgeldiniz !

Günümüzde, ruh sağlığınızı koruyarak destek almanın tek yolu artık sadece bir terapistin divanı değil! Pandemi ile birlikte iyice gündem olan online terapinin yükselişi ve tarihi bilinenden çok daha eskiye dayanmaktadır.

Online terapi ile size uygun olan her yerde ve zamanda nitelikli bir uzmandan yardım alabilirsiniz. İhtiyacınız olan destek kelimenin tam anlamıyla parmaklarınızın ucunda.

ŞİMDİ HAREKETE GEÇ!

Üstelik tedaviye başlamak için dijital olarak çok bilgili olmanıza gerek yok…Yine de takıldığınız bir noktada canlı destek ekibine başvurabilirsiniz.

Teknolojinin hayatımızda yarattığı devrim doğru kullanıldığında hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor.

En sevdiğimiz ünlünün paylaşımlarını takip etmek, beğendiğiniz kot pantolona bir tıkla sahip olmak hatta denemeye gerek kalmadan eve teslim almak. En sevdiğiniz yemek aklınıza düştüğü anda bir tıkla kapınıza sipariş vermek, aşkı bulmamız için gereken tek şey ise birkaç kaydırma olabilir.

Elbette ruh sağlığımız için de aynı rahatlığı ve kolaylığı istememiz çok doğal ve anlaşılır.

Ancak, tedaviye başlamak cesaret ister. Çünkü çok büyük bir olasılıkla hayal ettiğiniz olmak istediğiniz kişiye dönüşümünüzün başlamasına büyük bir adımdır!

Ulaşım masrafları, çocuk bakımı veya sosyal mesafe konusunda endişelenmenize gerek kalmadan tedaviye başlamak. Erişilebilirlik, maliyet, zaman, mahremiyet… Online terapinin faydaları oldukça fazladır.

BU NEDENLE, GİDEREK DAHA FAZLA BİREYİN DESTEK İÇİN ONLİNE TERAPİYİ TERCİH ETMESİ ŞAŞIRTICI DEĞİL.

Online terapi nedir?

Online terapi Yüz yüze terapi ile aynıdır: değişen tek şey fiziksel ortamdır.

Kaygı, fobi, cinsel sorunlar, baş etme becerilerinin yetersizliği, kariyer sorunları, travma veya yaşam kalitenizi artırarak kendinizi geliştirmek istiyorsanız online terapi yüz yüze bir seansta olduğu gibi aynı başa çıkma mekanizmalarına erişmenizi sağlar.

Alanında uzman bir psikolog, danışman veya terapist BDT, Psikodinamik Terapiler, EMDR gibi dünya çapında bilimsel olarak geçerliliği ispatlanmış terapileri kullanarak size doğru yolda rehberlik edecektir. Ve bunu yalnızca telefonunuz, tabletiniz veya dizüstü bilgisayarınız aracılığıyla yapacaklardır.

Online terapinin birçok avantajı vardır.

Belki günlük koşuşturmaca arasında bir terapistin ofisine gitmek zorlayıcı olabilir. Ama online terapi tamamen sizin programınıza uyar, böylece istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde bir terapistle sohbet edebilirsiniz – bu ister sabah işe gidip gelmeden önce bir görüntülü arama, ister kendinize ayırdığınız bir güzel manzarada sesli görüşme ya da isterseniz çocukları yatırdıktan hemen sonra işlevsel bir canlı mesajlaşma sohbeti olarak olabilir. Tamamen sizin tercihinize kalmıştır!

Covid ile birlikte, birçoğumuz için daha endişeli, stresli veya huzursuz duygular deneyimleyebiliyoruz ve bu tamamen anlaşılabilir bir durumdur. Bu tip beklenmedik olaylarda salgın, savaş, doğal afetlerde bizler bu şekilde deneyimler yaşayabiliyoruz.

İŞTE TAM DA BU NEDENLE AKIL SAĞLIĞIMIZI KORUMAK HER ZAMANKİNDEN DAHA ÖNEMLİ.

Öyleyse, şimdi harekete geç!

Online Terapi Avantajları:

  • KONUM

Fiziksel engeller akıl sağlığımızı korumak için en büyük bahanemizdi. Örneğin, keyifsiz hissettiğimiz zamanlarda yataktan çıkmak bile zorken evden çıkmak, biriyle konuşup randevu almak çok daha zordu. AMA ŞİMDİ;

Online terapi, bu bahaneleri ve engelleri bir kenara kaldırmaya yardımcı olur. Mesafe artık bir engel değil çünkü bir düğmeye tıklayarak size yardım etmeye hazır ve bekleyen birçok uzman arasından içinize sinen uzmanı seçebilirsiniz.

  • Zaman

“Zamanım YOK” bahanesi içinde online terapi iyi bir çözüm olabilir. Çünkü zamanını tamamen sizin çalışma durumunuza, günlük programınıza ve ihtiyacınız olan zaman dilimine göre organize etme özgürlüğü elinizde!

  • Gizlilik

Online terapi rahatlatıcı bir mahremiyet duygusunu sunar! Bekleme odasında, meraklı bir akrabaya, bir komşuya ya da herhangi başka bir rahatsızlığı olup sizinle konuşmak isteyen sınırları aşmaya hazır kişilerden sizi korur.

  • Ev konforu

Kendimize bile söyleyemediğimiz, itiraf edemediğimiz birçok olumsuz duygu, deneyim veya düşünceleri paylaşmak oldukça zor olacaktır. Online terapi, ev konforu ile güvenli alanınız içerisinde size açılma sürecini kolaylaştırma lüksünü de sunuyor. Ayrıca, terapistinize yaşam ortamınızı gösterme şansı da verir, bu da terapiniz ve tedaviniz için faydalı ipuçları sağlayabilir.

  • Maliyet

Online Psikoloji Merkezi’nde dilediğinizde ulaşabileceğiniz terapistinize yüz yüze terapiye göre avantajlı ücretler ödersiniz.

  • Sosyal mesafe

COVID’in süreci akıl sağlığımızı oldukça olumsuz etkilerle, normal zamanda kullandığımız savunma ve başa çıkma mekanizmalarımızı elimizden aldı. Bununla birlikte birçok maddi sıkıntı, hastalık süreci deneyimlemiş yakınlar; medyadan duyduğumuz bireyler; akrabalar hatta belki siz dahi bunu deneyimlemiş olabilirsiniz. Bu süreçte fizyolojik sağlığa önem vermek elbette oldukça işlevseldir ama bunu yaparken akıl sağlığını göz ardı etmemeliyiz!

Buna karşın akıl sağlığımıza öncelik vermek önemli hale geldikçe, yüz yüze destek almak da daha zor hale geldi. Artık 2 metrelik sosyal mesafe, yüz maskeleri, azaltılmış seans saatleri ve el dezenfektanları…. Ve sizden önce o koltukta oturan kişinin covid olma riski!

Online terapi tüm bu riskleri bir kenara alıp, ideal bir ortam olabilir. Ve yine bu online terapi ile Covid riski olmadan ihtiyacınız olan uzman desteğini alırsınız.

Online terapi etkili midir?

Bilimsel çalışmalar, online terapinin en az yüz yüze terapi kadar etkili olduğuna ortaya koymaktadır.

Terapi, sohbetten çok daha fazlasıdır. Dolayısıyla online terapide online sohbetten çok daha fazlasıdır.

Günümüzde, yeni terapötik önerilerin geliştirilmesi çok daha önemlidir. Yapılan çalışmalar, çok az kişinin geleneksel tedavi yöntemlerine katılmaya istek ve arzusu olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun nedenleri ise; utanç, maliyet ve bilgi eksikliği olarak sıralanabilmektedir. Çevrimiçi Psikodinamik, BDT, ACT, EMDR gibi terapi programının online etkinliğini gözler önüne sermektedir.

Bu etkinliği en çok etkileyen ise doğru terapisti – size doğru yönde rehberlik etmesi için güvenebileceğiniz birini – bulmakla ilgilidir.

Genellikle bir deneme yanılma durumu olabilir. Hepimiz benzersiziz, bu da hepimizin üzerinde çalışmak istediğimiz farklı meselelerimiz olduğu anlamına geliyor. Buradaki unutulmaması gereken en önemli faktör ilk seanstan bir çözüm beklemenin çok gerçekçi olmadığıdır. Elbette ilk seansta da bir farkındalık kazanılabilir ama terapi ister yüz yüze isterse online olsun kesin çözüm için bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Terapistiniz haftalık görüşme sıklığı konusunda sizi bilgilendirecektir.

Nihayetinde, her şey özüne indiğinde, gerçek ve kalıcı değişim seninle başlar ve seninle biter. Bu yolculuğa bir terapistin ofisinde veya bir bilgisayar ekranının arkasında başlamanız önemli değil, buradaki önemli nokta daha mutlu bir sen olma yolunda ilk adımı atıyorsun!

Doç. Dr. Meryem Karaaziz,
Klinik Psikolog / Psikoterapist

Önceki
Hayatın Ta Kendisi “Stres”
zarar verici ilişki
Sonraki
Zarar Verici İlişkiye Devam Etmek mi Yoksa Yaşamak mı? Sizin Seçiminiz Hangisi?

0 Yorum

Yorum Yaz