15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://blog.onlinepsikolojimerkezi.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Zarar Verici İlişkiye Devam Etmek mi Yoksa Yaşamak mı? Sizin Seçiminiz Hangisi?

Zarar verici ilişkiye devam etmek mi yoksa yaşamak mı? Sizin seçiminiz hangisi

Hayatımız boyunca insanlarla farklı ilişkiler içerisinde iletişim kuruyoruz. Aile ilişkileri, arkadaşlık ilişkileri, iş yerinde meslektaş ve patron ilişkileri, duygusal ilişkiler vs. Genel bir tabirle sosyal ilişkiler ve duygusal ilişkiler bizi insanlarla bir arada tutan bağlantılardır. Tabi ki hayatımızı en çok etkileyende duygusal ilişkilerdir. Partnerlerin birbiriyle olan bağlantısı ve birbirinde yaratan etkiler inanılmaz bir şekilde güçlüdür bu yüzden doğru ilişkinin içinde olmaktan emin olmamız kendimiz için büyük bir adım. Bu adımı atmak için ilişkinin içeriğine bakmamız lazım. Sevmek ve sevilmenin yanı sıra ilişkide saygı, güven, huzur ve paylaşım olması gerekenlerdendir. Her biri olmadığı taktirde ilişkinin bir bacağı kopuk ilerleyecektir buda bize yani ilişkini yaşayan kişiye zarar verecektir. Tabii ki sizlere önerim ilişkinizi düzeltmek için çaba harcamanızdır ama bir gerçeği de göz ardı etmemenizi vurgulamam gerekiyor; Çabalarınıza rağmen bir ilişki düzelmiyorsa ve size zarar veriyorsa o ilişkiyi bitirin. Tabii ki bu bitiş söylediğimiz kadar kolay değildir ve muhtemelen defalarca bu soruyu kendimize sormuşuzdur O zaman bize zarar veren bir ilişkide niye duruyoruz? Cevabını söylüyorum; İlişki bittikten sonra ne yapacağımızı bilemediğimiz için duruyoruz. Bir ilişkinin bitmesiyle beraber hele ki bu ilişki uzun süreli bir ilişkiyse alışkınlıklarımız tehlikeye giriyor, her gün aldığımız mesajlar, görüşmeler, hatta kavgalar bile alışkanlıklarımızdır ve insanlar en zor, alışkanlıklarından vazgeçerler bu yüzden de zarar verici bir ilişkinin bitmesi orada kalmaktan daha zordur.

Peki bu durumda ne yapmalıyız?

1. Öncelikle bizi mutsuz eden ama bitirmesinden de korktuğumuz bir ilişki içerisinde olduğumuzu kabulleneceğiz.

2. İlişkiyi bitireceğiz.

3. Biten ilişki bitmiştir; Bu yüzden yasını yaşamaktan da korkmayacağız. Yani üzülmekten, ağlamaktan kaçmayacağız ama sadece onlara da odaklanmayacağız çünkü biz üzülürken hayat devam etmektedir.

4. karşı tarafı affedip yolumuza devam edeceğiz, hayat ayrılıklarla dolu bir yolculuktur oraya takılı kalırsak hep geriden gitmek zorunda kalacağız.

5. Sosyaleşmeyi sakın ama sakın ihmal etmeyeceğiz, dışarı çıkıp, arkadaşlarımızla görüşüp, onlarla beraber yemek yiyip, film izleyip, eğleneceğiz.

6. Her gün spor yapacağız; bu bir saat yürüyüş bile olabilir.

7. Hep yapmak istediğimiz ama bir türlü yapamadığımız şeylerden bir liste hazırlayıp her hafta bir tanesini yapacağız.

8. Ve son olarak yeni deneyimler kazanmaktan ve yeni insanlar tanımaktan hiç bir zaman vazgeçmeyeceğiz.

Psikolog / Pozitif Psikoterapi Danışmanı Parisa Razzaghi

Önceki
Online Terapinin Faydaları Nelerdir?
psikolojik destek
Sonraki
Psikolojik Destek Ne Zaman Alınmalıdır?

0 Yorum

Yorum Yaz